Your cart is empty
Product Description
Struck in 1oz of fine silver, this unique collectible piece and fully functional dice comes in an elegant presentation case perfect for collectors and for gift-giving.
Product Features
⚠️ IMPORTANT CONDITION NOTICE – PLEASE READ CAREFULLY
These coins are NEW and UNCIRCULATED. However, due to movement/rolling inside the original presentation box, some coins have developed slight scratches on the rim/edges.
The scratches occurred from the coin rattling inside the box during storage or transport.
These marks are not from circulation.
The coins have never been used or circulated.
Scratches are generally on the edges/rim area only.
The main design and surfaces remain in excellent condition.
Because of the coin’s rolling dice design, slight movement inside the packaging has caused minor edge imperfections on some pieces.
If you are looking for a perfect, flawless example, please take this into consideration before purchasing.
| UPC CODE | 025506000248 |
| Coin Shape | Dice |
| Precious Metal | Silver |
| Fineness | 0.999 |
| Total Display weight | 1oz |
| Strike | Antiqued, Colorized |
| Issuing Mint / Brand | - |
| Country | Fiji |
| Year | 2023 |
| Denomination | - |
| Mintage | 888 |
| Certification | Uncertified |
| Precious Metal Content per Unit | 1 oz |
| Coin | Rolling Dice |
| Strike Type | Colorized Antique |
| Grade | Ungraded |
| Brand/Mint | LPM |
| Total Precious Metal Content | 1 Troy oz Fine Silver |
| Country of Origin | Fiji |
| Composition | Silver |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
You must be authenticated to write reviews. Click here to login.
| Wire or check | Credit Card | |
| 1+ | $141.40 | $141.40 |
Payment method must be selected during the checkout process.
As low as $71.50 per oz above spot
Your purchase will match the quality of the product shown.
| UPC CODE | 025506000248 |
| Coin Shape | Dice |
| Precious Metal | Silver |
| Fineness | 0.999 |
| Total Display weight | 1oz |
| Strike | Antiqued, Colorized |
| Issuing Mint / Brand | - |
| Country | Fiji |
| Year | 2023 |
| Denomination | - |
| Mintage | 888 |
| Certification | Uncertified |
| Precious Metal Content per Unit | 1 oz |
| Coin | Rolling Dice |
| Strike Type | Colorized Antique |
| Grade | Ungraded |
| Brand/Mint | LPM |
| Total Precious Metal Content | 1 Troy oz Fine Silver |
| Country of Origin | Fiji |
| Composition | Silver |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Your cart is empty
